Erdolive Olive Oil

Erdolive Olive Oil

Erdolive Olive Oil

Erdolive Olive Oil

Erdolive Olive Oil
Erdolive Olive Oil
Preloader

From carefully selected olives from Akhisar

Zeytinyağında Hangi Vitaminler Bulunur?

Zeytin meyvesinin işlenmesi ile elde edilen zeytinyağı, mutfakların olmazsa olmaz malzemelerinden biridir. Lezzetli ve sağlıklı yemekler ve salataları için en sağlıklı olanı zeytinyağıdır. Zeytin meyvesinin içinde barındırdığı tüm vitaminleri ve mineralleri zeytinyağı ürünleri ile vücudunuza sağlayabilirsiniz. Beslenme uzmanlarının tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. ‘Zeytinyağında hangi vitaminler bulunur’ sorusunu sizler için araştırdık.


Zeytinyağında Hangi Vitaminler Bulunur?

Çeşitli gıda markaları tarafından üretilerek sofralarımıza sunulan zeytinyağı ürünlerinin kimyasal yapısı, yağ asitlerinden oluşmaktadır. Kimyasal yapısı korunarak hazırlanan zeytinyağı ürünlerinin içerisinde %15 doymuş yağ asidi, %15 çoklu doymamış yağ asidi ve %70 oranında ise tekli doymamış yağ asidi bulundurmaktadır. Zeytinyağı, içeriğinde bulunan yağ asitleri sayesinde insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Zeytinyağı içerisinde yer alan oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltır, kolesterolü dengeler, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruma görevi üstlenir.

Zeytinyağı, vücut için yararlı yağların yanı sıra doğal bir antioksidan kaynağı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zeytinyağı bunun yanı sıra içeriğinde yüksek miktarda E vitamini, A, D ve K vitaminleri; kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir, bakır, manganez gibi vücut için yararlı birçok mineralin de kaynağıdır.

Zeytinyağında bulunan vitaminleri ve bu vitaminlerin vücuda faydalarını sizler için derledik:

 • Önemli bir K vitamini kaynağıdır, düzenli tüketildiği takdirde kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir gıda maddesidir.
 • Şeker hastalığının önlenmesinde etkili bir besindir.
 • İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde kemik yapısının güçlenmesinde oldukça etkilidir.
 • Çeşitli kanser hastalıklarına karşı korur.
 • A vitamini açısından da zengin bir besin olan zeytinyağı, kemiklerin gelişmesini sağlayarak eklemleri güçlendirici bir özelliğe sahiptir.
 • Kabızlık problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Hücrelerin çalışma fonksiyonunu düzenleyerek vücudun erken yaşlanmasının önüne geçer.
 • Cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Cildin kurumasını önleyerek daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmanızda önemli bir rol oynar.
 • İçeriğinde bol miktarda D vitamini bulunduran zeytinyağı, kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü kemiklere sahip olmak isteyen kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir gıda maddesidir.
 • İçerisinde bulunan D vitamini sayesinde depresyon gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir.
 • E vitamini açısından da oldukça zengin bir besindir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıklarından korunmanızı sağlamaktadır.
 • Düzenli tüketilmesi halinde zeytinyağı vücutta bulunan kolesterol dengesini sağlayan bir gıda maddesidir.